EAB-Hoşgeldiniz-EAB

2 Nisan 2010 Cuma

YGS Rüzgarı Hepimizi Sardı!!!

2 hafta kaldı…Yaklaşık 2 hafta…
Şimdi kime sorarsanız sorun aklı bu entrikalar sınavında.Netler,puanlar ve tartışmaları ağızdan ağza dolaşırken son güne kadar umudunu koruyup atıp tutmalara aldırmayan insanlarda var ki çoğumuz öyleyiz.
Hepimiz bir sene önce ki öğrenme çabamızı yolda düşürmüşte kuyumcudan aldığımız öğren-unut pratik zekalarımızı kullanıyor gibiyiz.Kimimiz büyük hobilerini geride bıraktı, kimimiz yeteneklerini köreltti seneye bir kampüse(iyisinden,hakikisinden) kapağı atmak için.Elinden kitap düşmez olanlar kitabı sadece minibüslerde uyumaktan arta kalan vakitlerde okumaya başladı.Yazmaktan bıkmayanlarımız sadece edebiyat dersinde belli şairlerin şiirlerini defterlerine not aldı.Kısacası bilgiler teoride pratikte ise %80’i yanlış(yalnızca biri doğru olan) beş şıklı,sorular kaldı.
Şimdi hepimizde bir sene kaybetme korkusu var.Kırılanı,ezileni düşünmeden bir üste çıkma çabası bir bir ele geçirmiş insanlığımızı fakat bahsetmek istediğim bu değil:
Hepimiz biliriz ilk girişte sınavı kazanamamak bize hayattan bir sene, yaklaşık olarak tüm masraflar dahil 5-6 bin TL kaybettirir.Üzerimizde dolaşan artık kazan bu kadar emeğe yazık bakışları da o bir senenin promosyonudur.Bunların aslında sadece gözden çalınanlardır.Asıl kayıplar ise bu sene kaybettiklerimizi gelecek senede kaybetmemiz olacaktır.Nasıl?
-Türkiye’de yılda ortalama yedi bin kitap basılıyor ve ÖSS(YGS-LYS) senesi bir öğrenci yine yedi bin kitap geriye düşüyor.Bu öğrencinin kazanamaması durumunda sayı on dört bine çıkıyor.
-Dünya’da izlenilebilir haftada ortalama bir filmin çekildiğini varsayarsak bir öğrenci bu sene yine 52 tane film geriye düşüyor ve bu sayı ikinci sene bir kat daha artıyor.
-Ülkemizde izlenmek istediğinde zor bulunan aktivitelerden biride tiyatro yine amatör ve ya profesyonel bir çok tiyatro çekiliyor genelde her gün bir tiyatro oynan ilde öğrencinin bu oyunlardan on beşine gittiğini düşünürsek kaybı iki yılda otuz oluyor.
-Spor,edebiyat,resim vb. yetenek gerektiren dalların geliştirilmesi için bir alt yapı üstünde çalışılması gerekmektedir.Bu dönem içinde teorik bilgilerle boğuşan öğrencilerin aile baskısı ile oluşturulan vicdanlarının onları engellemesiyle bu yetenekler üstüne gidilmesi imkansızlaştırılmıştır.Kayıp ağırdır ve kanımca telafisi yoktur.Doğru mat-2 öğrenilir ama sol beyinli insanlarla yaşamaya devam ederiz.
İşte bu sağ sol seçimini öğrenci zihninde yapıyor.Ya sağ tarafı geliştirip idealist bir fakir ya da sol tarafını geliştirip at gözlüklü bir üniversite mezunu olacak.Kusura bakmayın bir senede kaybettiklerim bir seneden daha fazla olabilir…


EAB(Alef)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder