EAB-Hoşgeldiniz-EAB

10 Aralık 2010 Cuma

AMEMUS'U ANLAMAK VE ANLATMAK


AMEMUS’U ANLAMAK VE ANLATMAK
 Aslında yaklaşık bir haftadır bekliyorum bu konuda bir şeyler yazmak için.Nedir bu konu? Sayın Şükran Moral’in Amemus isimli performans gösterisi bahsetmek istediğim. Olayı bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim okuduklarımdan ve sanatçının yaptığı açıklamadan öğrendiklerimle.147 izleyicinin davet edildiği bir gösteride kırmızı tüllerle betimlenmiş bir hol sonunda yatakta çıplak bir kadın bekler.Bir süre sonra kadınımızın yanına Şükran Hanım gelir ve sevişmeye başlarlar.Aynı anda iki kamera ve fotoğraf makineleri çekime başlar.Gösteriyi yarım bırakanlar, boş boş bakanlar ve sevemeyen kişilerden oluşan topluluk pekte iyi yorumlar da bulunmamış açıkçası ama sanatçının yaptığı açıklamadan aslında yaptığının hem modern sanat anlayışına paralel olduğundan hem de ciddi bir mesaja sahipliğinden bahsedilebilir.
Biz bunu istiyoruz sanat bize istediğimizi veriyor
 Peki terbiyemizi bir Amemus mu bozdu? Yoksa milenyum kültürü yeni hissediliyor da onun bir rahatsızlığı mı var? Olmadı filmler de çekilen yalanın, şarkılarda ki sözlerin, bilinçler de ki isterikliğin yansıması rahatsız etti birilerini.Daha doğrusu birileri içlerinde ki sapkınlıkla karşılaşınca bunu kabul edemedi.
 Tek elle kopça çözüp zor olan kızları yiyen, amcasının eşiyle yatan, tecavüz görmek için diziler izleyen sanat meraklısı bunları yapan sanatçı da Sayın Şükran Moral mi sanatçı değil?Halk bunu isterken sanatçının görevi halkı doyurmak değil mi?
Sonuç
 Şükran Hanım bu performansında bize sarılan, öpüşen bir çift gördüğümüz de onlara porno film izler gibi izlememizi eleştirmiş.Bize sanki seks yapmıyormuş gibi yaşamamamız gerektiğini biraz uç örneklerle anlatmış.Bu yönüyle bu performans bir lezbiyen ilişkiden öte bir mesajın çevresine örtülmüş surdur.Görülmesi zor bir sur.Kimine göre kalın kimine göre ince şeffaf bir sur…

EAB(Alef)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder